Warunki zrównoważonego rozwoju

Warunki zrównoważonego rozwoju

Szacowanie cyklu życia

Wszystkie produkty mają wpływ na środowisko i może się to zdarzyć w dowolnym momencie podczas produkcji, użytkowania lub wycofania z eksploatacji. Te etapy są wspólnie znane jako cykl życia. Pomiar wpływu nazywa się oceną cyklu życia (LCA), która w przypadku wyrobów budowlanych bada wpływ wydobywania surowców, przetwarzania, produkcji, konserwacji, remontu i ostatecznego końca życia i unieszkodliwiania.

Istnieją dwa rodzaje LCA – ogólne i zastrzeżone. Ogólne LCA gromadzą dane od kilku producentów, aby stworzyć średnią branżową, podczas gdy zastrzeżone LCA są specyficzne dla producenta i jego produktu.

LCA przedstawiają wszystkie znaczące oddziaływania na środowisko związane z produktem lub procesem, a zatem obejmują szereg zagadnień. Oddziaływania najczęściej brane pod uwagę w cyklu życia wyrobu budowlanego to:

Zmiana klimatu

Zakwaszenie

Eutrofizacja

Zubożenie warstwy ozonowej w stratosferze

Fotochemiczne wytwarzanie ozonu

Zasady kategorii produktów

Reguły kategorii produktu lub PCR są powszechnymi zasadami stosowanymi do EPD, dzięki czemu można porównywać tylko EPD z tymi samymi PCR. Aby być porównywalne, EPD muszą mieć tę samą PCR, aby zapewnić taki sam zakres, metodologię, jakość danych i wskaźniki.

W celu uzyskania zgodności z EPD niezależny weryfikator musi krytycznie zweryfikować LCA i upewnić się, że postępował zgodnie z PCR.

EPD

Deklaracje środowiskowe produktu lub deklaracje EPD są narzędziem przemysłu budowlanego do przekazywania informacji o ocenie cyklu życia. EPD dostarczają dane środowiskowe we wspólnym formacie.

Wiele krajów europejskich opracowało krajowe programy LCA wytwarzające EPD.

Deklaracje EPD są publikowane przez Operatorów Programu, takich jak BRE lub IBU, zaś w głównym produkcie budowlanym EPD są modułowe. Oznacza to, że EPD dla cementu można stosować obok jednego dla kruszywa, aby wytworzyć EPD dla betonu.

Platforma ECO w Europie

Wraz z nadejściem europejskiego jednolitego rynku wyrobów budowlanych Komisja Europejska wyraziła zaniepokojenie, że krajowe systemy EPD i systemy oceny poziomu budynków stanowią barierę w handlu w całej Europie.

W związku z tym UE ubiegała się o mandat od państw członkowskich UE w celu opracowania europejskich standardów oceny wyników w zakresie zrównoważenia robót budowlanych i wyrobów budowlanych. Mandat ten nosi nazwę CEN / TC 350. Od 2010 r. W tym procesie zaczęły pojawiać się normy europejskie, a norma BS EN15804 została opublikowana w lutym 2012 r., Podając podstawowe zasady dotyczące EPD dla wyrobów budowlanych.

Aby temu zaradzić, utworzono platformę ECO. Składa się z 18 europejskich właścicieli programów EPD, którzy muszą się spotkać i uzgodnić swoje EPD, tworząc EPD zatwierdzone przez ECO, co prowadzi do bardziej dostępnej drogi na rynek ogólnoeuropejski.

Platforma ECO jest zasadniczo europejskim parasolem dla operatorów krajowych programów EPD.

Zrównoważony rozwój – Przewodnik zrównoważonego rozwoju ARGE

Agendę ARGE wyjaśniono w naszym Przewodniku wprowadzającym do europejskiej agendy zrównoważonego rozwoju. Możesz teraz pobrać ten przewodnik poniżej, a jego kopię można również znaleźć w obszarze zasobów dla członków witryny.

Przepisy wpływające na naszą branżę wkrótce się zmienią – i zmiany te będą prawnie wiążące dla wszystkich członków ARGE.

W lecie tego roku zostanie wprowadzone rozporządzenie w sprawie wyrobów budowlanych (CPR) w Europie

zmienić blokadę rynku i działają producenci sprzętu. Nowe rozporządzenie dotyczy teraz zrównoważonego rozwoju i zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych (zgodnie z Podstawowym wymaganiem robót 7 – BRCW7) wraz ze zmniejszeniem wpływu gazów cieplarnianych na cykl życia (BRCW3).

Poniższy przewodnik ARGE zawiera wszystko, co musisz wiedzieć o tych zmianach – dlaczego tak się dzieje i jak ARGE pomoże ci sprostać tym kluczowym zmianom. Tak więc, jeśli chcesz mieć pewność, że Twoja firma może nadal konkurować na europejskim rynku budowlanym, musisz przeczytać dalej.

Agenda ARGE

Przewodnik wprowadzający do europejskiej agendy zrównoważonego rozwoju

Przewodnik zrównoważonego rozwoju ARGE